Oratoř je v kostele oddělené, vyvýšené místo určené k modlitbě. Většinou má i samostatný vchod. V konickém kostele je oratoř propojena spojovací chodbou se zámkem. Byla vybudována při přestavbě kostela premonstráty. Situace je znázorněna na obrázku:
Komentář k Gn 12,1-9:
Vyjdi i ty. Ne ze své země, ale ze svých zvyků a představ. K přijetí Božího požehnání je i dnes potřeba mnohé opustit.
Téma týdne
Téma týdne
V Kristově pohledu jsme všichni stejní
„Skrze víru v Krista Ježíše jste všichni Boží děti. Oblékli jste se v Krista: už není Žid ani Řek, už není otrok ani svobodný, už není muž ani žena. Všichni patříte Kristu a jste dědici podle zaslíbení.“ (srov. Gal 3,26–29)
21. 6. 2025, tut
To, o čem mluví výše uvedený biblický citát, není jen nějaký zbožný ideál nebo teologická teorie.
Díky víře v Krista přijímáme novou identitu – jsme Boží děti. Padají mezi námi rozdíly. V Kristově pohledu jsme všichni stejní. Nezáleží na tom, kdo jsme navenek – muž, žena, úspěšný, neúspěšný... Ježíš nás svou láskou spojuje. Před jeho tváří nejsou žádní privilegovaní, žádní opomíjení.
Právě k tomu nás Kristus zve. Do této skutečnosti můžeme již nyní vrůstat, protože jednou nás to definitivně čeká. Ať se to někomu líbí, nebo ne.
Kristus mezi námi sice není nyní fyzicky přítomen, ale je v každém z nás. Pokračuje ve svém díle skrze každého z nás. Jako jeho děti jsme nositeli jeho přítomnosti a lásky. Každý máme své místo. Každý máme svůj úkol.
Pane, děkuji, že smím být Tvým dítětem. Pomáhej mi chápat velikost této skutečnosti, abych uměl dávat stejnou důstojnost i druhým. A dej, ať nesu Tvou přítomnost a lásku, i když mě to bude něco stát.